Report z prvního kola (TJ Kyje – CRPA B Prague Amigos + FBC Young Boys „B“)

Rok se s rokem sešel a po dlouhé okurkové sezoně nám začala sezona florbalová. Ani letos nebude TJ Kyje na florbalové mapě Evropy chybět. V minulé, jubilejní desáté sezoně se kyjským podařilo v osmé nejvyšší soutěži zachránit, po pozdním přihlášení do soutěže však Kyje padají až do toho nejhlubšího pralesa. I to je však úspěch, během léta hrozilo, že se z našeho týmu stane pouze parta florbalových nadšenců, která si jednou za čas půjde pinknout do míčku. Není tomu tak, TJ Kyje bude i letos svým projevem bavit florbalovou veřejnost. Navíc se fanoušci modrobílých barev letos nemusí bát bojů o záchranu. Už není kam spadnout.

Kyjští se nejprve museli smířit s odchody několika hráčů. Největší ztrátou je určitě odchod brankáře Zdeňka Mitrovského, který dostal nabídku z Future. Tvář Kyjí se také mění s odchodem klubové legendy a dlouhodobého kapitána Petra Šakala Kasala. Teď se alespoň můžeme těšit na Šakalovu rozlučkovou benefici, které se v Kyjích zúčastní největší florbalové hvězdy historie tohoto sportu, na jejímž závěru bude dres s číslem 15 slavnostně vyvěšen pod střechou kyjské sokolovny. Mrzí určitě i odchod Vojtěcha Pulce, jež zamířil na angažmá do zahraničí (Německo). Tento odchod je bolestivým zejména pro Petra Chýleho, protože si musí najít jiný cíl k vybití své energie. Kyjím budou chybět i Jaroslav Krbec a Jan Dvořáček, kteří mají dlouhodobá zranění.

Management týmu z Prahy 9 přes léto nelenil a sháněl posily. Nejdůležitější post brankáře obsadil hned dvěma borci, po odmlce se to klubu vrací Lukáš Malý, se kterým trenéři počítají na pozici gólmanské jedničky, záda mu bude krýt další posila, Tomáš Charvát. Do obrany přichází dva univerzálové, ofenzinzivní bek Martin Hanek, který může případně zaskočit na pozici brankáře, a Daniel Štráchal, jehož hlavním úkolem bude čistit prostor před brankovištěm (svým tělem). Do útoku přicházejí také Robert Bruhl a Petr Fabián. S Bruhlem se počítá na pozici pravého křídla, s Fabiánem na centra.

Kyjští se na tuto sezonu pořádně během léta připravovali. Letní příprava byla tvrdá a dlouhá (odpadl jen jeden trénink), nikdo nic nevypustil (např. Koudyho zranění kotníku). Na závěr přípravy TJ Kyje porazily v hale na Zličíně tamní bezejmenný tým 13:9 a výborně se naladily na první turnaj sezony.

27. 9. přišel ten dlouho očekávaný den. Zraky florbalové veřejnosti se upnuly do Králova Dvora, kde se uskutečnily první zápasy PH+SČ třídy mužů – skupiny A, kde hrají i TJ Kyje. Soupeřem biancoazzuri byly pro tento den CRPA B Prague Amigos a ve druhém zápase FBC Young Boys „B“. Jako první dorazil do Králova Dvoru Cirkus Chýle, který nejprve shlédl zápas našeho druhého soupeře. Poté dorazily i další hvězdy Kyjí, včas dorazil s dresem v ruce i Jiří Koutník. Na zápas přijel i Kyjský kotel v čele s nejhlasitějším členem Andrejem nebo Toníkem. Následovala blesková rozcvička a schylovalo se k zápasu proti Amigos. Na nervozitu už nebyl čas…

Na zápas delegování rozhodčí Hejtík a Jícha zahájili utkání. Počátek utkání byl vyrovnaný, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu. Největší pozdvižení udělali domácí pořadatelé, kteří několikrát zapomněli spustit časomíru. Mírnou převahu si pak vytvořili Amigos, kdy Kyje několikrát skvělými zákroky podpořil Malý. Akce po obou stranách hřiště s finální přihrávkou na střed dělaly kyjské obraně nemalé problémy, ale již zmiňovaný Malý byl bezchybný. Kyjští, již tradičně bez nějakého schématu, nebo možná s random schématem, se do šancí dostávaly ze spíše náhodných útoků. První třetina se už schylovala ke svému konci, když dvacet vteřin před jejím koncem otevřel skóre kdo jiný než kyjský David Lafata, Petr Chýle. První třetinu Kyje zvládly v poměru 1:0.

O přestávce si vzal hlavní slovo kotelník Andrej a udělil cenné rady. Vstup do druhé třetiny se ovšem kyjským nepovedl, po špatně rozehrané standardní situaci přišla ztráta míčku, Zbořilák a Ovčičák unikli do brejku, vracející se Hanek nedokázal zblokovat přihrávku a Amigos skórovali do prázdné brány. TJ Kyje ale odpověděly tím nejlepším způsobem, už za deset sekund se dostaly znovu do vedení, po Hokrově příhře prostřelil brankáře Aleše Jungmanna starší z bratrské dvojice Chýlů. Kyjským opět vyšel závěr třetiny, v poslední minutě po krásné souhře, kdy nejprve Svoboda získal míček, Hanek nahrál Kaštánkovi, ten si vyměnil míček s Koudelkou a Petr Chýle pak již neměl problém skórovat. Po dvou třetinách tak na světelné tabuli svítil stav 3:1.

Do tradičně kritické třetí třetiny dostaly hráči především defenzivní úkoly. Čas pomalu, ale jistě utíkal a borci z Amigos potřebovali nutně vstřelit kontaktní gól. Změnili styl hry a výrazně přitvrdili. Postupně otvírali i obranu, ve které bylo čím dál tím více okének. Amigos se ovšem dostávali pouze ke střelám ze střední vzdálenosti. Malý tým několikrát podržel a tak to byl Jakub Kaštánek, který v čase 33:13 využil brejk a zvýšil na 4:1. Namísto uklidnění přišel rychlý gól, Malého překonal kapitán Amigos Tomáš Badin. Závěr třetiny byl hodně divoký, za pouhých 23 vteřin po trase Chýle – Chýle skóroval mladší z bratrů. Závěr byl z kyjské strany opět nekoncentrovaný, naštěstí se Amigos (Zbořilák) zmohli pouze na korekci stavu na konečných 5:3 pro modrobílé, kteří si připsali první tři body v sezoně, ačkoliv je soupeř přestřílel v poměru 22:15.

Po zápase mezi Athletics a Kralupy, kteří nastoupili ve velice alternativní podobě dresů, čekali kyjské Young Boys. Zápas opět odpískal Hejtík, kterého doplnil obdivovatel Malého účesu Zavadil, Kyjští tak měli na své straně podporu rozhodčích. TJ Kyje tak byly před zápasem mírným favoritem, což se na konci zápasu potvrdilo.

TJ Kyje byly od začátku aktivnějším týmem, byli běhavější i techničtější. Účet zápasu otevřel při špatném střídání Jang Bojs Jiří Koutník, asistoval Tomáš Svoboda. Kyje hráli dobře v obraně a soupeře nepouštěli do šancí. Závěr první třetiny patřil modrobílým, v posledních třech minutách skórovali hned třikrát. Nejprve se po milimetrové Matesově přihrávce trefil do prázdné brány brácha, ten o chvíli později přes celé hřiště krásně našel Mártyho, který se v brejku nemýlil. Poprvé v modrobílém dresu se trefil Bruhl, první bod si připsal nahrávající Koudelka.

Pro Young Boys to byl šok, na který o přestávce reagovali střídáním gólmanů, Čermáka nahradil Hubený. Kyjští dlouho nemohli na nového brankáře najít recept, v první polovině druhé třetiny tak kralovali oba brankáři, Malý a Hubený. Až v polovině třetiny tak propálil Hubeného Hanek, asistoval P. Chýle. První gól za Kyje vstřelil i Daniel Štráchal, míček na památku si bohužel zapomněl ponechat. Na 7:0 pak zvyšoval Cirkus Chýle, brácha na bráchu, Petr na Martina.

Po dvou třetinách byli Mladí Kluci na odpis, kyjští se tak koncentrovali na čisté konto. Ultras TJ Kyje začali vyvolávat deset! deset!, čímž hráče vyprovokovali k útočnější hře. Naděje na čisté konto vzaly bohužel rychle za své, Kuba Hokr nechytatelně ukončil Malého naděje na čisté konto. Jinak prostě Malého překonat nešlo. Poprvé tak Young Boys skórovali o dvě minuty později, kapitán Stárek využil ztráty balonku a z dorážky snížil na 7:2. Martin Chýle brzy po bráchově přihrávce zvýšil na 8:2, konečné slovo pak měli žlutočerní, Petr Sváda svým druhým a opět slepeným gólem upravil na konečných 8:3, míček byl několikrát tečovaný a Malému prošel mezi nohy.

TJ Kyje tak z Králova Dvoru vezou šest bodů a v tabulce jim patří třetí místo za také stoprocentními FBC Slavií Praha B a IBK Kubánským Klanem C. Velkou zásluhu na dvou výhrách má Cirkus Chýle, velmi dobrý výkon podal Lukáš Malý nebo Martin Hanek.

Přinášíme vám rozhovor s hráči TJ Kyje:

Tomáš Koudelka:

Tomáši, gratulace k vítězství. Jak jste se dnes cítil?

Díky, díky. Z mojí strany to dneska nebylo úplně ideální, ale hlavních je šest bodů, takže spokojenost.

V minulých týdnech jste laboroval se zraněným kotníkem, vynechal jste poslední třetinu, bylo to z důvodu potíží se zraněním?

Tak určitě. Na konci druhý třetiny sem tam obětavě zakop balon někam do pryč, a nejednou cejtim, že je zle. Ve třetí sem to eště zkusil jedno střídání, ale už to nešlo.

Jak vidíte svou účast na trénincích v příštím týdnu?

No zatím je to votevřený, dám si pár piv a uvidim, jak mi bude. Ale jak se znám, budu to chtít zkusit.

Teď z jiného soudku. Proti Young Boys jste si připsal první bod sezony, asistoval jste při gólu Roberta Bruhla. Popište mi situaci.

Jóó, tam se konečně povedla přihrávka na střed, měl jsem chvilku čas a viděl, že tam celkem šikovně stojí někdo ve stejným dresu, tak jsem mu to dal a von to trefil parádně z jedničky pod víko.

V zápase výborně zahrál Cirkus Chýle. Jaké to je mít možnost hrát po jeho boku?

No je to neskutečná škola, to je jasný. Voba sou to zkušený borci, ale myslim, že toho maj ještě hodně před sebou. Jednou se vo nich budou učit děcka ve škole.

Po dvou zápasech jste zatím stoprocentní. Jak očekáváte vývoj v dalších zápasech?

No start je to famózní, to sme vůbec nečekali. Z příštího turnaje chci čtyři body a budu spokojenej. Kanadský.

Tomáš Svoboda:

Tomáši, nejdříve gratulace k šesti bodům. Jak k nim byla složitá cesta?

Tak určitě. Oni chtěli hrát florbal a to s nima nejde. Ale pořád musíš věřit a musíš bojovat.

Kyjím se proti Amigos opět nevydařil závěr utkání. Namísto klidného závěru přišlo drama…

Opět jsme trochu začali panikařit. Možná až moc myslíme na zvýšení skóre namísto, abychom vedení udrželi až do konce. Soupeř nás začne presovat. My, než abychom se jednoduše zbavovali míčků, se snažíme všechno hrát konstruktivně. Ztrácíme míčky a soupeř se dostává do šancí.

Kyje přivedly několik nových posil. Jak se osvědčily?

Musím uznat, že hlavně Márty (Hanek) mě překvapil. Hrál výborně dopředu i dozadu, ze všech hráčů byl nejbojovnější. Také Dan (Štráchal) zahrál dozadu výborně. Na Robertovi (Bruhlovi) bylo vidět, že mu chybí zápasová praxe, v zápase ale skóroval, to mu psychicky hodně pomůže.

Vy jste byl v minulé sezoně nejproduktivnější obránce týmu. Dnes jste pouze jednou asistoval. Co to?

Pro mě jsou nejdůležitější výsledky týmu. Kanadské bodíky potěší, když jste ale na dně tabulky, jsou vám k ničemu.

V příštím kole Vás čekají FBC Atomovky. Jaký to bude zápas?

Přiznám se, že soupeře moc neznám. Pokud ale budeme všichni hrát zodpovědně dozadu, Stui (Lukáš Malý) podá takový výkon, jako dnes, a Cirkus Chýle bude tak úžasný, jako vždy, tak se nemáme čeho bát a já věřím, že zůstaneme stoprocentní.